Glosa: Europodvod na eurovoličích

5.7.2014

Před pár týdny odevzdala malá část voličů v evropských volbách své hlasy. Většina jich zůstala doma, protože je buď EU vůbec nezajímá, nebo k ní mají rovnou averzi a nejraději by tuto nesvobodnou instituci ze svých životů úplně vytěsnili. Evropská unie jako symbol nesvobody 21. století pět týdnů po volbách předvádí první ze svých podivných představení, za které ji Evropané nesnesou. Mám tím na mysli „zvolení“ předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze.

Hlavním klaunem v předraženém představení se na další dva roky stal Martin Schulz, přední figurka unijních sociálních demokratů původem z Německa. Za povšimnutí nestojí ani tak osoba tohoto typického bruselského funkcionáře, ale spíš způsob jakým byl zvolen. Byl zvolen po dohodě mezi dvěma nejsilnějšími stranami v europarlamentu, tzv. socialisty a lidovci. To znamená dohoda mezi pravicí a levicí. Součástí dohody je i to, že šéfem Evropské komise se stane lidovec Jean-Claude Juncker. Když s podobným podvodem na voličích přišli čeští sociální demokraté a ODS v podobě opoziční smlouvy, mluvilo se u nás o ohrožení demokracie. Když se to samé děje na „evropské úrovni“, novináři jsou zticha. Proč se nenatáčí i nyní reportáže o ohrožení evropské demokracie? Není to náhodou tím, že žádná evropská demokracie neexistuje a novináři to moc dobře ví?

Když už se náhodou nějaký europoslanec o této volbě v médiích zmínil, většinou si pochvaloval, že vzniklou dohodou sedí v křesle předsedy „správný Evropan“, který chce prohlubovat integraci unie a vůbec je velkým eurooptimistou. Je prý to jasný signál euroskeptickým a extrémistickým stranám, které značně posílily. Jinými slovy dvě nejsilnější bruselské partaje voličům vzkázaly: Volte si, jak chcete, my se stejně domluvíme a hlas, který není pro nás, je špatný (extrémistický) hlas.

Jediné pozitivní pro milióny Evropanů, kteří zrovna nejsou zaměstnanci Bruselu, je to, že pokračuje trend klesající účasti ve volbách. Ta klesá nepřetržitě od roku 1979 a je otázkou, jak dlouho ještě klesat musí, aby euroklaunům došlo, že je nikdo nechce a nepotřebuje. Pokud se v celé EU bavíme o nezájmu o volby se 43% účastí, v Česku se pak jedná přímo o bojkot voleb s 19%. Na Slovensku se Unii doslova vysmáli, když přišlo volit pouze necelých 14% lidí. Voličů ubývá, přibývá jich pouze stranám, které EU otevřeně odmítají. Nacionalistických hlasů napříč Evropou bylo rekordní množství. Bohužel čeští nacionalisté v tomto zůstávají pozadu. A nutno přiznat, že také vlastní vinou.

-jak-